Honza Kopka se vrací na ALASKA Iditarod Trail Invitational - průběh závodu

6. 3. 2014 Nikola Tegtmajerová

Dne 23. 2. 2014 ve 14:00 aljašského času, tedy přesně v 00:00 SEC odstartoval nejextrémnější závod planety Iditarod Trail Invitational Alaska 2014.

Závodu se letos po 7 letech opět zúčastnil český matador Jan Kopka, který již absolvoval Iditarod dvakrát a jednou dokonce vítězně. Honzova příprava proběhla velmi důsledně, nic se nenechalo náhodě, a proto závod probíhá poměrně hladce. Po celou dobu závodu se Honza drží stále mezi těmi nejlepšími. Velkou oporou pro něj jistě je fakt, že závod neabsolvuje sám, ale s krajanem Pavlem Richtrem, který je letos druhým českým závodníkem na Iditarodu.

Zrádnost aljašského počasí

Iditarod letos začal skutečně pohádkově. Azurová obloha bez jediného mráčku, sluncem zalitá krajina, příjemný mrazík a hlavně dobré podmínky na zemi – dostatečná tvrdost podkladu, vrstva ledu. Ale stačilo pár dnů a na trase se začaly objevovat problémy. Pořadatelé pravidelně aktualizovali informace o teplotách a možných výkyvech a první nepříznivá zpráva přišla z kontrolního bodu v Rohnu, kde začala stoupat teplota nad nulové hodnoty, přidaly se dešťové srážky. Sám Honza ve zprávě potvrdil, že se mu v tomto počasí nejede úplně nejlépe. Přes den, při vyšších teplotách se závodníci potí, večer a v noci začíná mrznout a oni chladnou, což není příjemné ani po fyzické, ani po psychické stránce. Komplikací byla také nedostatečná vrstva ledu pro bezpečný přejezd zálivu, a tak se jelo po pobřeží. Po čerstvě napadlém sněhu byl povrch měkký a zpomaloval postup.

Vítěz je již v cíli

Honza postupuje závodem poměrně rychle, stejně jako ostatní závodníci. Podle zpráv je letošní ročník plný nových rekordů jak na krátké trase do McGrath, tak na dlouhé trase do Nome. V tuto chvíli je ale již jasné, že Honza Kopka své vítězství z roku 2007 nezopakuje. Včera, ve středu 5. 3. 2014, projel cílovou páskou závodník Jeff Oatley, rodák z aljašského městečka Fairbanks, a stanovil zároveň i nový rekord trasy. Iditarod pokořil po 10 dnech 2 hodinách a 53 minutách. Honza Kopka se stále pohybuje na trase a do cíle mu zbývá okolo 300 km. Vypadá to, že se umístí na 4. – 5. místě a o toto umístění se bude dělit s Pavlem Richtrem.

O všech konkrétních výsledcích a poznatcích ze závodu budeme informovat po dojetí Honzy Kopky do cíle v městečku Nome.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.SouhlasímDalší informace