Lavinový kurz Horské služby ČR leden 2015

23. 1. 2015 Tilak

Ve dnech 6. – 9. ledna 2015 proběhl v Krkonoších kurz lavinových preventistů a psovodů HS ČR.

Kurz byl zaměřen na výcvik lavinových psů a školení lavinových preventistů a psovodů v lavinové problematice. Školení a výcviku se zúčastnilo deset lavinových preventistů a čtrnáct psovodů se svými psy.

Cvičilo se na předem připravených pracovištích v okolí chaty Spindler a bývalé Petrovy boudy. Cílem cvičení bylo vyhledávání a záchrana osob zasypaných lavinou pomocí lavinového psa. Dále probíhala praktická cvičení v terénu - práce s lavinovým přístrojem, měření sněhového profilu, testy stability sněhové pokrývky. Další náplní byly odborné přednášky - novinky z Ikaru, tvorba lavinové předpovědi, novinky v lavinovém materiálu…. (zdroj: www.horskasluzba.cz)

"Zima -5°C, hnusnej mrznoucí déšť s jižním větrem. Dělali jsme v Martinově Jámě hodinu sněhovej profil a kompresní test. Když člověk sundal propocenou softshellku ze skialpů a oblík gore s climashieldem, tak zase všude teplo a sucho. A ta teplejší climashieldka s kapucou je hadr k nezaplacení!"

Tomáš Plíva, záchranář Horské služby ČR, lavinový preventista. Krkonoše, Martinova Jáma, 8. 1. 2015

Pozn: Tomáš Plíva je zároveň členem materiálové komise HS, který se významně podílel na designu a úpravách oblečení pro potřeby HS.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.SouhlasímDalší informace