O údržbě oblečení z materiálu GORE-TEX® koluje nespočetné množství legend a polopravd, přitom právě náležitá péče je oblastí, která dramaticky ovlivní životnost Vašeho oblečení.
V extrémních případech nesprávné údržby a intenzivního používání se může stát, že se s Vaší bundou rozloučíte i dříve než za čtyři roky, naopak životnost vhodně zvoleného produktu při řádné údržbě může přesáhnout i deset let. Jak to tedy je?
Předně, GORE-TEX® se musí prát, a to pravidelně. Když se materiál vyrábí, spojují se jeho jednotlivé vrstvy – podšívka, membrána a svrchní materiál (u „třívrstvé“ konstrukce) – v jeden celek za vysoké teploty a tlaku prostřednictvím polyuretanového pojiva, tento proces se označuje jako laminace.
Polyuretan je ale náchylný na působení lidského potu, zejména v něm obsažených solí a mastnost, které postupně jeho strukturu degradují. To dříve nebo později povede k efektu zvanému delaminace – „vyžrání“ pojícího polyuretanu a rozpad materiálu na původní jednotlivé vrstvy. Napřed delaminuje páska kryjící švy. Vždy to začne za krkem a kolem obličeje v místech, která jsou v přímém kontaktu s lidskou kůží a potažmo potem.
Špatně (nebo vůbec) udržovaný Evolution z roku 2015
Správně udržovaný Storm z roku 2014
Po delaminaci pásky dochází i k delaminaci vrstev samotného materiálu. Poté již snadno dojde k poškození membrány a oblečení přestane být nepromokavé, tento fenomén je nevratný a takto postiženou bundu již nelze opravit. Je tedy zřejmé, že abychom delaminaci co nejvíce oddálili, musíme působení potu maximálně eliminovat, a to právě pravidelným praním.
Na dvou srovnávaných bundách (byly nošeny přibližně stejně intenzivně) je dobře vidět i delaminace pásky na manžetách rukávů - je to druhá oblast hned po krku, kterou je dobré hlídat.
Páska na 9 let staré bundě Evolution už delaminuje
10 let starý Storm díky správné údržbě stále vypadá velmi dobře
Proč se tedy před 25 lety (a bohužel to často slyšíme i dnes) říkalo, že GORE-TEX® materiály se mají prát co nejméně?
V tehdejších konstrukcích bylo použité výrazně vyšší množství polyuretanového pojiva, proto trvalo výrazně déle, než se zhoubné účinky potu mohly objevit. Na druhou stranu byly tehdejší produkty citelně těžší a hůře paropropustné. Zároveň tehdejší prací prostředky nebyly dostatečně šetrné, zejména rychle snižovaly efektivitu impregnací. Již řadu let je ale situace opačná – máme lehčí, prodyšnější bundy vyžadující pravidelné praní a prací prostředky, které nám to bezpečně umožní. Není vůbec čeho se bát, pokud se dodržují pokyny k údržbě, zvládne GORE-TEX® mnoho desítek pracích cyklů bez změny technických parametrů.
Jak prát GORE-TEX®
Postup není nijak složitý:
1. Zapněte všechny zipy, suché zipy a povolte stahovací gumičky.
2. Používejte pouze tekuté prací prostředky explicitně určené na GORE-TEX®, například Fibertec Pro Wash Eco.
3. Nedoporučujeme používat produkty kombinující prací prostředek s impregnací. Důvod? Pokud naimpregnujete podšívku bundy, začne odpuzovat vodu. Ale její funkce má být právě opačná - podšívka má sát vlhkost a transportovat ji ven přes membránu. Jednoznačně vhodnější je impregnovat sprejem po vyprání.
4. Nepoužívejte žádná bělidla, změkčovadla, aviváže, zkrátka nic jiného, než samotný prací gel.
5. Začněte kontrolou údajů na visačkách a štítcích.
6. Pračku nastavte na 40°C, ždímání ideálně úplně vypněte, bundu pak nechte mimo přímé slunce vykapat.
7. V případě silného lokálního znečistění naneste prací gel i přímo na postižené místo a do materiálu ho vemněte, působí částečně i jako odstraňovač skvrn. Přesto vzhledem k šetrnému způsobu praní upozorňujeme, že obzvlášť u světlých barev se některá znečistění zcela odstranit nepodaří. Opět u světlých barev se také můžete setkat se situací, kdy bunda po vyndání z pračky vypadá zvláštně flekatá – nic se neděje, vodou nasáklý materiál je pouze průsvitnější a prosvítá přes něj tmavá podšívka. Jakmile bunda uschne, „fleky“ zmizí.
Co potom znamená prát bundu pravidelně?
Odpověď je trochu šalamounská, obecně se doporučuje při běžném používání prát bundu čtyřikrát do roka. Jak je ale běžné používání definováno, už se nikde moc nedozvíte. Použijte intuici – pokud jste měli během čtvrt roku na sobě bundu na jedno odpoledne, můžete s praním počkat, naopak pokud jste v ní byli zavření dva týdny v kuse na Islandu, vyperte ji hned po návratu. A když si nejste jistí, jestli už je na praní čas, vyperte ji – jak jsme říkali výše, nijak jí to nevadí.
Na závěr doporučujeme náš videonávod s přesným postupem (videonávod praní) (videonávod impregnace), další zajímavé informace k tomuto tématu se můžete poslechnout s v rozhovoru s Romanem Kamlerem.