Slalomář Michal Jáně o závodech SP

Michal Jáně je přední český slalomář a člen Tilak teamu. Přečtěte si, jak se mu dařilo na závodech SP v Německu a Španělsku.

Na 2. SP v německém Augsburgu se mi nedařilo a hlavně díky šťouchům se mi nepodařilo ani postoupit z kvalifikace - 37. místo. Jel se i závod hlídek (to je letos v sérii SP novinka, obvykle se jezdí jen na ME a MS), kde jsme opět díky čtyřem dotykům byli mimo medailové pozice. 5. místo, ale čistý čas srovnatelný s vítězi, co je dobrý příslib pro zářijové MS, kde pojedeme ve stejném složení.

1. SP se konal ve španělském La Seu d´ Urgell. V pátek se mi podařila hned první kvalifikační jízda - rychle, čistě a 2. místo za ultrarychlým Standou Ježkem, postup do semifinále by jistý, druhou jízdou jsem se chtěl ještě zlepšit a vyzkoušet jiné varianty průjezdů na trati, ale nakonec to byl téměř identický čas. Ve výsledcích kvalifikace se přede mně dostal ještě lokál, 4. z OH Beijing i London - Ander Elosegi, takže ve výsledku 3. místo a maximální spokojenost, přeci jen v kvalifikaci jde o to, dostat se do první třicítky...

Semifinálová jízda, byla sice s pár chybičkami a ztrátami, ale přesto slušnou a hlavně čistou jízdou jsem se dostal do finále z 10. posledního postupového místa! Měl jsem štěstí, protože poslední startující, Standa Ježek, jel výbornou jízdu, na mezičasech vedl o cca 2s, ale ve střední části udělal chybu, ztratil náskok, a nakonec skončil 11. o 0,10s za mnou.

Do finále jsem startoval jako první, je to docela dobrá startovní pozice, neslyšíte a nevidíte závodníky před sebou a můžete se soustředit jen na svůj výkon. Celá jízda byla solidní, čistá, opět sice trošku ztráta, hlavně v dolní části, ale oproti semifinálové jízdě zlepšení o 2s a slušný čas 101,93s. Věděl jsem, že nejlepší časy v semi byly okolo 98-99s, takže jsem počítal s umístěním kolem 7-8. místa. Jenže finále je trochu jiný závod, rozhoduje jedna jízda a psychika pracuje. Hned za mnou startující domácí Elosegi se časem 100,96s dostal do vedení. Chvíli po něm startující Slovinec Anže Berčič zajel výborných 99,67s a šel do vedení. Zbývajícím závodníkům se už ale tak nedařilo a stále jsem se držel na průběžném 3. místě. Bronzová medaile mi utekla o neuvěřitelných 0,01s, nejmenší rozdíl, jaký může u nás nastat. Ale je to sport, a třeba se štěstí, příště přikloní na moji stranu! I tak jsem s výsledkem maximálně spokojenej, start ve finále, je vždy výborný výsledek.

Přidali jsme ještě bronzovou medaili v hlídkách, čistým časem jsme se dostali od vítězných slovinců 1s, ale opět díky čtyřem dotykům branek jsme byli až třetí.